Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Aleksander Łukaszenka proponuje Gruzji ponowne przystąpienie do WNPSzczyt Wspólnoty Niepodległych Państw, który odbył się w Mińsku zakończył się wezwaniem przywódców państw członkowskich WNP w stronę Gruzji, aby ta ponownie wstąpiła do WNP, poinformowało Radio Swoboda. Gospodarz szczytu, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka w swoim końcowym przemówieniu w dniu 25 października również powiedział, że "chciałby aby Gruzja powróciła do Wspólnoty Niepodległych Państw.”

Łukaszenka przypomniał o wyborach prezydenckich które odbyły się w Gruzji w dniu 27 października, podczas których Gruzini wybierali następcę Micheila Saakaszwilego, który po wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku wyprowadził Gruzję z Wspólnoty Niepodległych Państw.

Łukaszenka podczas szczytu WNP skupił się na omówieniwspółpracy gospodarczej między krajami WNP oraz współpracy w zwalczaniu zagrożeń takich jak terroryzm, narkotyki, handel ludźmi i cyber przestępczość.

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał przywódców państw członkowskich WNP do opracowania strategii gospodarczej, bez czekania, aż światowa gospodarka wyjdzie z kryzysu.

Podczas szczytu w Mińsku, prezydent Kazachstanu Nursultan Nazarbajew zaproponował przyjęcie  Turcji oraz Syrii do krajów Unii Celnej, aby Unia Celna nie przypominała próby ponownego połączenia krajów byłego ZSRR.

źródło: asia plus