Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W Doha rozmawiano o budowie największego meczetu w TadżykistanieW dniu 24 października ambasador Tadżykistanu w Katarze, Ardahser Qodiri spotkał się w Doha z katarskim ministrem finansów Alim Shareef al- Emadim, który jest również przewodniczącym rady dyrektorów Narodowego Banku Kataru ( QNB ). Jak informuje w komunikacie prasowym tadżyckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych , przedstawiciele obu państw omówili szeroki zakres zagadnień związanych ze stanem i perspektywami dalszego rozwoju dwustronnej współpracy między Tadżykistanem i Katarem, a także proces wdrażania projektów sponsorowanych przez Katar w Tadżykistanie.


Panowie, szczególną uwagę poświęcili na omówienie budowy luksusowego apartamentowca ( Diar Duszanbe Projekt ) w Duszanbe i oraz plany dokończenia budowy meczetu który miałby być największym meczetem w byłym Związku Radzieckim .

Prezydent Emomali Rachmon położył kamień węgielny pod budowę meczetu w 2009 roku , kiedy projekt miał zostać ukończony za pięć lat. Meczet w stolicy Tadżykistanu ma pomieścić 115 tysięcy wiernych, a koszty budowy oszacowano na 100 mln USD. Duszanbe ma pokryć koszty w wysokości 30 mln USD, reszta kosztów budowy finansuje Katar.


Źródło: Asia plus