Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rzecznik prezydenta potwierdził informacje o obywatelach Tadżykistanu walczących w SyriiRzecznik prezydenta Tadżykistanu potwierdził ostatnie doniesienia o obywatelach Tadżykistanu biorących udział w wojnie domowej w Syrii i walczących po stronie opozycji, poinformowało Radio Liberty. Abdufattoh Sharipov w wywiadzie z Radio Liberty, powiedział, że obywatele Tadżykistanu walczący w Syrii przeciwko reżimowi prezydenta  Baszara al –Assada, w przypadku ich powrotu do kraju, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Tadżykistanu.


Sharipov dodał, że władze Tadżykistanu wysłały zapytanie do władz w Damaszku o dostarczenie do Duszanbe większej ilości informacji na temat obywateli Tadżykistanu walczących na terytorium Syrii.

Wielki Mufti Syrii, Ahmad Badr Al -Din Hassoun, powiedział w Moskwie 27 październik , że jego zdaniem około 100.000 obcokrajowców - w tym ze Stanów Zjednoczonych, Chin i krajów Unii Europejskiej, walczy obecnie po stronie opozycji w wojnie domowej w Syrii.

Hassoun twierdzi, że wśród bojowników opozycji znajduje się około 190 obywateli Tadżykistanu , a także setki bojowników z innych byłych republik radzieckich – czyli Azerbejdżanu, Gruzji , Kazachstanu, Turkmenistanu i Republiki Czeczenii.


Źródło: Asia plus