Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W Moskwie podpisano protokół w sprawie migracji zarobkowejTadżykistan i Rosja w dniu 29 października podpisały międzyrządowy protokół pomiędzy tymi krajami w sprawie działalności, pracy i ochrony praw obywateli Tadżykistanu w Rosji i ochrony praw obywateli rosyjskich w Tadżykistanie. Safiallo Devonayev , przewodniczący Tadżyckiej Agencji Migracyjnej i Konstantin Romodanovsky , szef Rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej ( FMS) podpisali odpowiednie dokumenty w Moskwie w dniu 29 października.


Projekt protokołu zapewnia wprowadzenie odpowiednich zmian opracowanych przez Rosyjską Federalną Agencję Migracyjną ( FMS) i nawiązuje do poprzedniej umowy podpisanej 5 października 2012 roku, złagadzającej niektóre ograniczenia rejestracyjne dla tadżyckich imigrantów przyjeżdżających do Rosji.

Zgodnie z tym dokumentem, obywatele Republiki Tadżykistanu będą mogli uzyskać trzy letnie pozwolenie na pracę w Rosji, zamiast obecnego pozwolenia na pracę na okres jednego roku.

Jest to już drugi dokument podpisany między Tadżykistanem a Federacją Rosyjską w celu uregulowania kwestii migracji zarobkowej i ochronie praw tadżyckich pracowników migrujących do Rosji .

Umowa między Rosją a Tadżykistanem w sprawie procedury pobytu dla obywateli Tadżykistanu w Rosji, została już przedstawiona do ratyfikacji do Dumy Państwowej Rosji.
Na mocy tej umowy, obywatele Republiki Tadżykistanu będą mogli przebywać w Federacji Rosyjskiej 15 dni bez rejestracji zamiast obecnych siedmiu dni.

Niższa Izba Parlamentu Tadżykistanu ( Majlisi Namoyandagon ) ratyfikowały to porozumienie na 1 października.

źródło: asia plus