Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Jutro w całym kraju cisza wyborczaJuż jutro w całym kraju zostanie ogłoszona cisza wyborcza związana z wyborami prezydenckimi które mają się odbyć pojutrze (6 listopada).  Cisza wyborcza jest okresem, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru.


Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.

„ Jednakże, w Tadżykistanie w okresie ciszy wyborczej nie jest zakazana promocja i zachęcanie mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu, a także nie ma zakazu na temat szerzenia  materiałów objaśniające reguły i sposób głosowania ," powiedział w wywiadzie dla portalu Asia-Plus Abdumannon Dodoyev ,szef Centralnej Komisji ds. Wyborów i Referendów

W nadchodzących wyborach prezydenckich, 6 listopada 2013 r. wystartuje sześciu oficjalnie zarejestrowana kandydatów. Oprócz urzędującego prezydenta Emomali Rachmona, są to: Tolibbek Bukhoriyev z Partii Rolniczej; Olim Boboyev z Partii Reform Gospodarczych, Ismoil Talbakov z Partii Komunistycznej, Abduhalim Ghafforov z Partii Socjalistycznej  oraz Saidjaffar Ismonov z Partii Demokratycznej.

źródło: asia plus