Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rosyjski MON w sprawie ataku na tadżycki pociągW sprawie o której niedawno pisaliśmy, a mianowicie ataku na tadżycki pociąg na terenie Federacji Rosyjskiej, wypowiedziało się Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji twierdzi, że wydarzenie które miało miejsce ponad tydzień temu to zwykły akt chuligaństwa, a nie jak twierdzą tadżyccy pasażerowie którzy zostali zaatakowani, akt agresji na tle narodowościowym. Informację taką podało Radio Liberty, które dodaje, iż Rosjanie poszukują chuliganów odpowiedzialnych za atak na pociąg w Voronezh.

Ministerstwo transportu wydało również oświadczenie, że 30 października napastnicy obrzucili pociąg kamieniami wybijając tym samym okna w 16 wagonach osobowych.

Urzędnicy z Tadżyckie Państwowej Spółki Kolejowej poinformowali, że wysłany został list do Rosyjskich Linii Kolejowych z żądaniem wszczęcia śledztwa wyjaśniającego ostatnie ataki na tadżyckie pociągi: jeden kursujący na linii Moskwa-Duszanbe i kolejny kursujący na trasie Moskwa-Khujand.

Urzędnik Tadżyckiej Ambasady w Moskwie powiedział, że nie zgadza się z rosyjskim stanowiskiem, gdyż  napastnicy krzyczeli nacjonalistyczne hasła i obrażali pod kątem narodowościowym pasażerów pociągu.


Rosyjski oświadczenie tymczasem zaprzecza zabarwieniu nacjonalistycznemu ataku,  aczkolwiek śledztwo w tej sprawie nadal trwa i policja próbuje zidentyfikować i odnaleźć chuliganów.

źródło: asia plus