Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W pierwszej połowie 2013r, tadżyccy emigranci przesłali 1,65 mld $ do TadżykistanuW ciągu pierwszego półrocza 2013 r.  osoby fizyczne w ramach przekazów pieniężnych z Federacji Rosyjskiej przesłały do tadżyckich banków  około 1,65 miliarda dolarów, poinformował Rosyjski Bank Centralny.  W pierwszym kwartale tego roku do tadżyckich banków wpłynęło około 683 milionów USD, podczas gdy w drugim kwartale 2013 roku do banków w Tadżykistanie wpłynęło prawie 45% więcej funduszy, bo około miliarda dolarów.


W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku , do banków w Tadżykistanie z Federacji Rosyjskiej wpłynęło ponad 1,67 miliarda dolarów, w tym 824 miliony USD w pierwszym kwartale oraz 847.000.000 USD w drugim kwartale. W sumie, w 2012 roku emigranci przesłali do Tadżykistanu ponad 3.6 miliarda dolarów.

Należy podkreślić, że rząd Tadżykistanu wstrzymał się publikowania informacji na temat ilości przekazów pieniężnych wysyłanych do Tadżykistanu z Rosji w maju tego roku. W raporcie opublikowanym na konferencji prasowej w Duszanbe, szef Narodowego Banku Tadżykistanu ( NBT) Abdujabbor Shirinov powiedział, że nie należy mówić o funduszach migrantów, ponieważ ten problem może być upolityczniony. Szef banku centralnego Tadżykistanu powiedział ponadto że nie wszystkie transfery pieniężne pochodzą od osób fizycznych, zwracając uwagę, że część pieniędzy mogą stanowić zyski z małych przedsiębiorstw.

źródło: asia plus