Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Emomali Rachmon prezydentem Tadżykistanu do 2020 r.Centralna Komisja ds. Wyborów i Referendów ogłosiła dzisiaj wstępne wyniki wyborów prezydenckich. Według wstępnych wyników, Emomali Rachmon wygrał wybory prezydenckie z miażdżącą przewagą w stosunku do pozostałych kandydatów, gdyż uzyskał 83,6 procent głosów. Na drugim miejscu uplasował się Ismoil Talbakov z Partii Komunistycznej, zdobywając zaledwie 5 procent głosów .Tolibbek Bukhoriyev z Partii Rolniczej według wstępnych wyników otrzymał 4,5 procent głosów, Olimjon Boboyev z Partii Reform Gospodarczych - 3,8 procent , Abduhalim Ghafforov z Partii Socjalistycznej - 1,5 procent, a Saidjaffar Ismonov z Partii Demokratycznej - zaledwie 1 proc .

Centralna Komisja ds. Wyborów i Referendów  poinformowała, że frekwencja w wyborach prezydenckich w 2013 r. wyniosła aż 86,6 proc .

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich z 2013 r. w Tadżykistanie zostaną ogłoszone w ciągu dziesięciu dni.

Obecny prezydent nie prowadził kampanii wyborczej, natomiast media szeroko informowały o jego podróżach służbowych po kraju, w trakcie których otwierał nowe szkoły i szpitale. Nierzadko wzdłuż trasy przejazdu szefa państwa formowano szpalery z setek uczniów i studentów, na cześć prezydenta deklamowano wiersze i śpiewano pieśni, w których nazywa się go "sprawiedliwym szachem" i "carem".
61-letniego Emomalego Rachmona do władzy wyniosła wojna domowa z lat 1992-97. Pierwsze prezydenckie wybory wygrał w 1994 r., a pięć lat później zwyciężył ubiegając się o reelekcję. Zanim upłynęła jego druga i ostatnia, dozwolona konstytucją prezydencka kadencja, w 2003 r. kazał poprawić konstytucję i przedłużyć rządy prezydenta z pięciu do siedmiu lat. Ogłosił też, że ponieważ konstytucja została zmieniona, prezydenckie kadencje liczą się od nowa i w 2006 r. stanął do wyborów po raz trzeci. Po dzisiejszym zwycięstwie Emomali Rachmon będzie rządził Tadżykistanem do 2020 r.

źródło: asia plus, onet.pl