Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Gazprom zainteresowany poszerzeniem prowadzonych prac w TadżykistanieRosyjska spółka Gazprom, najprawdopodobniej wkrótce rozpocznie prace poszukiwawcze na zachodniej części koncesji Shohambari. Szczegóły w sprawie rozpoczęcia prac zostały ponoć omówione podczas ostatniej rozmowy telefonicznej Ministra Energetyki i Przemysłu, Gula Sheraliego z dyrektorem Gazpromu, Walerijm Gulevem.

Panowie rozmawiali też o postępie prac na  odwiercie poszukiwawczym Shahrinva - 1P oraz o pracach prowadzonych na koncesji Sariqamish.
Szef Gazpromu Aleksiej Miller i Dyrektor Gazpromu ds. Spraw Międzynarodowych, Valery Gulev odwiedzili Tadżykistan w dniach 17-18 września. Aleksiej Miller po rozmowach z prezydentem  Emomalim Rachmonem powiedział dziennikarzom, że Gazprom jest zainteresowany uzyskaniem większej ilości koncesji na poszukiwanie złóż gazu ziemnego w Tadżykistanie .
Według Millera, Gazprom zainwestował dotychczas w poszukiwania złóż gazu na terenie Tadżykistanu około 150 milionów dolarów.

Współpraca rządu Tadżykistanu i Gazpromu kontrolowanego przez Rosję reguluje długoterminowa umowa (do 2028)  o strategicznej współpracy w branży gazowej podpisanej pomiędzy Gazpromem i Ministerstwem Energii Tadżykistanu w Duszanbe w dniu 15 maja 2013 r.
Gazprom otrzymał  koncesje poszukiwawczą na cztery obszary w Tadżykistanie: Rengan; Sargazon; Sariqamish oraz Zachodnia Shaambari.

Koncesja Rengan, położona w dzielnicy Roudaki według szacunków posiada złoża w których znajduje się blisko 35 mld metrów sześciennych gazu, a pole Sargazon, zlokalizowane w Khatlon dysponuje podobno 30 miliardami metrów sześciennych surowca.

Ze wszystkich czterech złóż Gazpromu w Tadżykistanie, Sariqamish jest najbardziej perspektywiczny. Przypomnijmy , że podczas wizyty w Duszanbe, Aleksiej Miller top menedżer Gazpromu w dniu 7 grudnia 2010 roku powiedział, że na podstawie prowadzonych badań sejsmicznych szacowane rezerwy na polu Sariqamish wynoszą 60 mld metrów sześciennych gazu . Według niego, ta ilość jest wystarczająca do zaspokojenia potrzeb Tadżykistanu na najbliższe 50 lat.

źródło: asia plus