Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W okolicach Duszanbe zatrzęsła się ziemia10 listopada stolica Tadżykistanu, Duszanbe zaczęła się lekko trząść. Był to rezultat trzęsienia ziemi, które w stolicy osiągnęło siłę 4,0 punktów na skali MSK -64 mającego epicentrum około 21 kilometrów na południowy-zachód od Duszanbe i 11 kilometrów na północny-zachód od Yovon w Khalton. Siła trzęsienia ziemi w epicentrum w skali MSK-64 wynosiła 5,0.


W wyniku trzęsienia ziemi w okolicach miasta Vahdat jak i w samym mieście całkowicie zniszczone zostało 118 domów, a częściowo uszkodzone 259 budynków.  Dwanaście osób odniosło drobne obrażenia, jednakże szybko została udzielona im pomoc medyczna i na chwilę obecną ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
W ramach pomocy rząd wysłał 130 ogrzewanych namiotów, żywność i leki w miejsca dotknięte skutkami trzęsieniem ziemi.

W niedalekiej przyszłości, rząd rozważy kwestię pomocy finansowej i przydział mieszkań socjalnych dla ludzi dotkniętych trzęsieniem ziemi.
Skala MSK – skala stopnia intensywności fali wstrząsowej trzęsienia ziemi, opracowana w 1964 roku i używana w Indiach, Izraelu, i krajach byłego ZSRR. Skala MSK pozwala wyrazić wzbudzenie dynamiczne spowodowane wstrząsem sejsmicznym jako ekwiwalentne obciążenie poziome, którego wartość uzależniona jest wprost od wartości przyspieszenia podłoża.

źródło: asia plus