Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

The Washington Post: USA przegrało wojnę z narkotykami w AfganistanieNiedawno opublikowany artykuł pt. “As U.S. Withdraws from Afghanistan, Poppy Trade It Spent Billions Fighting Still Flourishes” w The Washington Post, autorstwa Ernesto Londono", zwraca uwagę, że Stany Zjednoczone które wycofują swoich żołnierzy z Afganistanu, przegrały wojnę o narkotyki. Pomimo wydania ogromnych kwot na walkę z krajowym przemysłem narkotykowym, ten wciąż ma się dobrze. The Washington Post określił więc akcję w Afganistanie jako największe niepowiedzenie administracji Obamy od 2009 roku.


Pomimo zainwestowania prze Stany Zjednoczone prawie 7 miliardów dolarów od 2002 roku w walkę z produkcją narkotyków w Afganistanie, w kraju wciąż kwitnie produkcja opium, która jest napędzana przez stały popyt i rewolty.
Na uprawie maku i produkcji opium korzystają rolnicy, islamiści, ale również wiele osób z kręgów rządowych; często grupy te współpracują ze sobą - powiedział Lemahieu.
W minionych latach społeczność międzynarodowa podejmowała różne wysiłki, by doprowadzić do zmniejszenia upraw, m.in. wprowadzano uprawy innych roślin oraz płacono rolnikom za nieuprawianie maku. Ta druga metoda przyniosła jednak skutek odwrotny do zamierzonego - rolnicy w innych regionach kraju zaczęli uprawiać mak tylko po to, żeby rząd zapłacił im za odstąpienie od tego.
W raporcie ONZ wskazuje się również, że rząd zwiększył liczebność służb socjalnych w walce z uzależnieniem od narkotyków. Afganistan ma najwyższy na świecie współczynnik osób uzależnionych; według rządowych statystyk w kraju żyje około miliona narkomanów, z czego 15 proc. to kobiety i dzieci.
W ubiegłym tygodniu dyrektor wykonawczy UNODC Jurij Fiedotow ocenił, że bez międzynarodowej pomocy Afganistan może stać się "narkopaństwem" i już teraz jest głównym producentem opium na świecie.


Źródło: Asia plus, Onet.pl, The Washington Post