Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rosyjska baza wojskowa w Tadżykistanie zostanie dozbrojonaRosyjska Agencja Informacyjna, Wremia Vostoka, poinformowała o słowach Rosyjskiego Ministra Obrony Narodowej Siergieja Shoyguna, który w dniu 9 listopada, powiedział, że na czas operacji wycofania wojsk koalicji z Afganistanu, rosyjska baza wojskowa  w Tadżykistanie zostanie umocniona.


"Musimy dokonać reorganizacji bazy wojskowej w Tadżykistanie i dostosować ją do sytuacji specjalnej jaką jest wycofanie wojsk koalicji z sąsiedniego Afganistanu. Baza zostanie na ten czas wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy," powiedział Shoygu.

Rosyjski Minister Obrony Narodowej, poinformował, że rosyjskie władze zatwierdziły już program dostawy sprzętu wojskowego do Tadżykistanu i Kirgistanu.

W sierpniu tego roku, rosyjski minister powiedział że Rosja w okresie do 2025 roku może przeznaczyć około 150-200 mln dolarów na przezbrojenie armii narodowej Tadżykistanu .

Przypomnimy, że Tadżykistan ratyfikował porozumienie przedłużające istnienie rosyjskiej bazy wojskowej na terytorium Tadżykistanu, a tym samym pozwolił na pobyt około 7000 rosyjskich żołnierzy na terytorium kraju.

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon oraz prezydent Rosji Władimir Putin, podpisali umowę w tej sprawie w Duszanbe w październiku 2012 roku.

źródło: asia plus