Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Edgo Energy zajmie się poszukiwaniem i eksploatacją złóż węglowodorów w południowym TadżykistanieMinisterstwo Energetyki i Przemysłu Tadżykistanu w dniu 18 listopada podpisało porozumienie z firmą Edgo Energy w sprawie zezwoleń na poszukiwania i eksploatacje złóż gazu w południowym Tadżykistanie. W ramach podpisanej umowy, Edgo Energy zobowiązało się przeprowadzić badania sejsmiczne na koncesjach Surkhsimo i Qarordon w południowej części  prowincji Khatlon, a w przypadku odnalezienia potencjalnych złóż gazu lub ropy, firma otrzyma pozwolenie na eksploatacje surowców.

Edgo Energy na swojej stronie internetowej poinformowało, że spółka już w październiku 2011 roku zakończyła pierwszą fazę badań sejsmicznych 2D skupiających się nad możliwościami występowania złóż gazu ziemnego w południowym Tadżykistanie. Badania geofizyczne zostały wykonane na zlecenie Edgo Energy przez KazGeco.

Podpisane porozumienie o podziale produkcji to popularny rodzaj umowy podpisywanej pomiędzy rządem a firmą wydobywczą ( lub grupa przedsiębiorstw ), w której określa się jaką część wydobytych zasobów otrzyma każda ze stron. Porozumienia o podziale produkcji może być korzystne dla krajów które nie posiadają wiedzy i kapitału aby móc wydobywać swoje zasoby i chcą w tym celu przyciągnąć zagraniczne firmy.

źródło: asia plus