Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne dla zagranicznych pracowników w RosjiRzecznik Ambasady Tadżykistanu w Moskwie, Mohammad Egamzod, powiedział, że Rosja może wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników z zagranicy. Jak informuj Egamzod, Ministerstwo Ochrony Pracy i Polityki Społecznej w Rosji w zeszłym tygodniu zaproponowało poprawki w tej sprawie do Krajowego Kodeksu Pracy, a komisja do spraw działalności legislacyjnej poparła poprawki, w myśl których cudzoziemcy przy podpisywaniu umowy o pracę będą musieli wylegitymować się dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.


Mohammad Egamzod komentując doniesienia rosyjskie prasy dodał, że "cudzoziemcy którzy będą zawierali umowę o pracę na okres krótszy niż sześć miesięcy, nie będą zmuszeni do wykazania dokumentów ubezpieczenia emerytalnego oraz dokumentów rejestracji w urzędzie wojskowym."
Ostateczne rozstrzygnięcie spraw ubezpieczeń dla cudzoziemców w Rosji rozstrzygnie się prawdopodobnie do 29 stycznia 2014 r.

Aleksey Zhuravlev, poseł w Dumie Państwowej i jednocześnie członek partii " Wielka Rosja”, która zainicjowała poprawki, powiedział, że wprowadzenie zmian jest konieczne w celu powstrzymania nielegalnej " turystyki medycznej ". Proceder ten jest w Rosji poważnym problemem, gdyż obywatele państw WNP przyjeżdżają do Rosji, aby uzyskać wykwalifikowaną pomoc medyczną która w wielu przypadkach jest darmowa. Większość z tych obcokrajowców to pacjenci z poważnymi chorobami, a także kobiety w ciąży .