Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Obraz „Tadżycka panna młoda” sprzedany w Pekinie za 14 milionów dolarówSerwis BLOUIN ATINFO donosi, że podczas ostatniej pięciodniowej aukcji, która odbyła się w Beijing International Hotel  sprzedany został obraz znanego chińskiego malarza - Jina Shangyi zatytułowany „Tadżycka panna młoda”. W trakcie licytacji obraz osiągnął rekordową wartość 81 100 000 yuanów, co równa się kwocie 14 milionów dolarów.

Podczas aukcji w Pekinie, pod młotek poszło również około 5100 eksponatów w postaci rzeźb, rzemiosła artystycznego, kaligrafii, mebli, starodruków, zegarków, obrazów i innych.

W pierwszym dniu aukcji „Tadżycka panna młoda” [Tajik Bride] autorstwa Jina Shangyi była niewątpliwym liderem pod względem zainteresowania wśród potencjalnych kupców. Licytacja rozpoczęła sie od 9 milionów RMB, a cena szybko podskoczyła do 30 milionów RMB. Od tego czasu  tylko dwie osoby pozostały zainteresowane kupnem obrazu. Finalnie cena zatrzymała się na kwocie 85 100 000 RMB (14 milionów dolarów) ustanawiając nowy rekord.

Jin Shangyi jest ważną postacią w chińskim malarstwie olejnym . Obraz „Tadżycka panna młoda " był jednym z pierwszych klasycystycznych obrazów uznawanych przez społeczność akademicką w Chinach. W swoim obrazie Shangyi porzucił mrok i chropowatość. Obraz jest rozświetlony i bogaty w kolory i struktury.  Silne kontrasty między światłem i cieniem mają na celu podkreślić pełną objętość figury. Proste czerwone ubranie powoli łączy się z ciemnym tłem i podkreślając piękną bladą twarz dziewczyny.

Źródło: Asia plus