Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rozwój stosunków gospodarczych pomiędzy Republiką Tadżykistanu i Białorusi będzie głównym tematem oficjalnej wizyty Aleksandra Łukaszenki w Tadżykistanie, która planowana jest na koniec października. Jak podaje źródło portalu Asiaplus w rządziekraju, dziś zespół tadżycko-białoruskich ekspertów rządowych przygotował pakiet dokumentów, które zostaną podpisane podczas wizyty przywódcy Białorusi w Duszanbe.

Zgodnie z oczekiwaniami, po rozmowach na najwyższych stanowiskach, zostaną podpisane umowy o długoterminowej współpracy Tadżykistanu i Białorusii na lata 2011-2020, oraz program współpracy gospodarczej między obu krajami na lata 2011-2020, jak również kilka innych umów międzyrządowych.

 

Według Agencji Statystyki Tadżykistanu, obroty handlowe między Tadżykistanem a Białorusią przez osiem miesięcy przekroczyły 49.200.000 dolarów, o 57,7% więcej niż w tym samym okresie 2010 roku. Na Białoruś w tym okresie eksportowano towary o wartości 9.200.000 dolarów, główny eksport to bawełna. W tym samym okresie do Republiki Tadżykistanu zaimportowano z Białorusi około towarów za 40 mln dolarów. Z Białorusi przybywa do Tadżykistanu głównie sprzęt transportowy i części zapasowe do niego. W handlu zagranicznym z Tadżykistanem Białoruś jest na trzecim miejscu. Liderem w tym zakresie jest Rosja, na drugim miejscu jest Kazachstan.

Tymczasem Aleksander Łukaszenko jako jeden z pierwszych pospieszył złożyć życzenia Prezydentowi Rachmon z okazji jego urodzin. W jego gratulacyjnej wiadomości, jak donosi agencja Belta, Aleksander Łukaszenko wyraził nadzieję na rozwój współpracy dwustronnej i wzmocnienie wzajemnie korzystnych stosunków białorusko-tadżyckich.

Źródło: Portal Asiaplus.tj