Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan zdywersyfikował dostawy skroplonego gazuJak poinformowało Ministerstwo Energetyki i Przemysłu, Tadżykistan osiągnął swój cel i zdywersyfikował dostawy skroplonego gazu do kraju. W tym roku Tadżykistan według danych importował skroplony surowiec nie tylko z Kazachstanu jak to odbywało się do tej pory, ale również z Rosji i Turkmenistanu.


W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku do Tadżykistanu zostało dostarczone 174,028.90 ton skroplonego gazu co stanowi o 108 tysięcy ton więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku .

Pomimo zdywersyfikowania dostaw, Kazachstan nadal zaspokaja największa część tadżyckich potrzeb na skroplony gaz. W ciągu okresu sprawozdawczego, udziały Kazachstanu w tadżyckim rynku skroplonego gazu stanowiły aż 89,3 procent, podczas gdy Rosji- 8,3 procent, Turkmenistanu - 3,3 procent i Kirgistanu - 0,1 procent.


W Tadżykistanie popyt na skroplony gaz ciągle rośnie. Rosnące zapotrzebowanie jest wynikiem rosnących cen benzyny, co powoduje, ze mieszkańcy kraju coraz częściej inwestują w instalacje gazowe do swoich samochodów.

Aktualna cena za litr skroplonego gazu w Duszanbe wynosi 3,70 Somoni, podczas gdy obecna cena za litr 92 - oktanowej benzyny wynosi 6,40 Somoni.

źródło: asia plus