Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Przemytnik narkotyków zabity na tadżycko-afgańskiej granicySpecjalna operacja przeprowadzona przez funkcjonariuszy z Agencji Antynarkotykowej (DCA) i Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (SCNS) w południowej prowincji Khatlon w nocy z 21-22 listopada doprowadziły do przejęcia dużej ilości narkotyków. Według informacji prasowych opublikowanych przez DCA, operacja była planowana od kilku miesięcy, a podczas ostatniego etapu, który został przeprowadzony w dzielnicy Hamadoni w wyniku ostrzału zginął jeden z afgańskich przemytników narkotyków.

Pozostałym przemytnikom udało się zbiec i powrócić na terytorium Afganistanu.

W wyniku akcji, funkcjonariusze przechwycili 15 kg haszyszu i marihuany, a także dwa granaty ręczne  F-1.

W ciągu ostatniej dekady Tadżykistan stał się jedną z głównych tras przerzutowych dla afgańskich narkotyków. Mimo stosunkowo zdecydowanych działań władz z każdym rokiem ilość narkotyków napływających do Tadżykistanu rośnie.


Główny szlak transportowy dla afgańskich narkotyków wiedzie przez Górski Badachszan. To zajmujący 45 procent powierzchni kraju (64 tys. kilometrów kwadratowych) jeden z najbardziej górzystych rejonów świata.


Władze Tadżykistanu utrzymują, że rekwirują dwie trzecie narkotyków przemycanych z Afganistanu przez ich terytorium, lecz niektórzy zachodni dyplomaci odnoszą się sceptycznie do tych danych i mówią, że oscylują one w okolicach 10 proc.

źródło: asia plus