Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Afganistan nie jest w stanie sam rozwiązać problemu narkotykówUwaga społeczności międzynarodowej w sprawie Afganistanu, produkcji opium i przyszłości regionu skupia się w dużej mierze na Tadżykistanie, gdyż właśnie tędy przebiega główny szlak przemytniczy. Podczas nieformalnego zebrania ministrów w Duszanbe w dniu 29 listopada, Jan Kubis – specjalny przedstawiciel ONZ ds. Afganistanu powiedział, że „aby rozwiązać problem narkotyków, Afganistan potrzebuje wsparcia społeczności międzynarodowej, ponieważ nie jest w stanie sam poradzić sobie z tym problemem.”


Nieformalne spotkanie szefów agencji antynarkotykowych z Afganistanu, Iranu, Pakistanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Rosji, Chin, Stanów Zjednoczonych i Turcji odbyło się w Duszanbe w dniu 29 listopada.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), a także przedstawiciele Unii Europejskiej ( UE ). Celem spotkania było omówione i ustalenie wspólnego stanowiska w celu ustabilizowania sytuacji i przeciwdziałania ekspansji narkotyków w regionie po wycofaniu wojsk międzynarodowych w koalicji z Afganistanu 2014 .

Przemawiając na spotkaniu, Jan Kubis stwierdził, że po 2014 roku, czyli po wycofaniu wojsk kolacji społeczność międzynarodowa powinna nadal wspierać odbudowę gospodarczą w Afganistanie.

Źródło: Asia plus