Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rustam Emomali przyszłym prezydentem Tadzykistanu?Czy syn urzędującego już od wielu lat na stanowisku prezydenta Tadżykistanu- Emomali Rachmona zostanie jego następcą? Wielu ekspertów uważa, że prezydent Emomali Rachmon popycha po szczeblach państwowych stanowisk swojego syna Rustama Emomaliego,  aby w przyszłości mógł objąć urząd prezydenta Tadżykistanu.

 


Wnioski ekspertów wynikają z ostatniej decyzji Prezydenta Rachmona, który mianował swojego syna Rustama, dyrektorem Służby Celnej działającej w ramach rządu Tadżykistanu. Według komentatorów powołanie syna na tak wysokie stanowisko, jest jednoznacznym ukierunkowaniem jego kariery na objęcie w przyszłości fotela prezydenta.

Tadżycki dziennikarz Nourali Davlat powiedział niedawno  w jednym z wywiadów opublikowanych przez Asia –Plus, że dzieci  i najbliżsi krewni Emomali Rachmona, po wygranych przez niego wyborach prezydenckich mogą coraz częściej pojawiać się w szeregach rządowych.

Kiedy Rachmon doszedł do władzy w 1992 r., w skład rządu wchodziła szeroka koalicja, składająca się z przedstawicieli  prowincji Sughd , Kulob oraz Hisor. Po każdych nowych wyborach, udział koalicji w rządowych instytucjach był coraz mniejszy.  Nourali Davlat twierdzi, że jeśli  ta tendencja się utrzyma, to w przyszłości instytucjami podlegającymi państwu będą rządzili przede wszystkim najbliżsi krewni obecnego prezydenta.

źródło: asia plus