Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan na dole listy wśród najbardziej skorumpowanych krajów świataTransparency International opublikowała najnowszy Indeks Percepcji Korupcji w którym Tadżykistan z wynikiem 22 punkty uplasował się na 154 miejscu spośród 177 badanych krajów. Niechlubne miejsce na końcu listy oznacza jednak poprawę w stosunku do ubiegłorocznego wyniku, kiedy to Tadżykistan zajął miejsce 157.

W tym roku, wśród przebadanych krajów, najniższy poziom korupcji odnotowano w: Dani i Nowej Zelandii (kraje te uzyskały 91 punktów).

Lista zamykana jest przez Afganistan , Korea Północną i Somalie (kraje te uzyskały 8 punktów każdy).

Transparency International (TI, ang. transparency – przejrzystość) – międzynarodowa, niezależna i pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, przede wszystkim w życiu publicznym. Została założona w 1993 przez Petera Eigena. Posiada oddziały w 90 krajach. Międzynarodowy Sekretariat TI ma siedzibę w Berlinie.

TI co roku publikuje Indeks Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index). CPI ukazuje percepcję korupcji w danym kraju przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. Każdy kraj oceniany jest w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0 (największa korupcja).

Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.

źródło: asia plus