Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Andrei Volos, pisarz tadżyckiego pochodzenia otrzymał najważniejszą rosyjską nagrodę literackąMiło nam poinformować, o sukcesie Andreia Volosa, pisarza pochodzącego z Tadżykistanu, który  zdobył prestiżową Rosyjską Nagrode Bookera, za najlepszą powieść w języku rosyjskim. Nagroda za powieść pt. „ Powrót do Panjroud” została przyznana w dniu 4 grudnia 2013 r.

Głównym bohaterem książki jest Abu Abdollah Jafar ibn Mohammad Roudaki, tadżycko-perski poeta, poeta żyjący w X wieku, uważany za twórcę perskiej literatury klasycznej.

Andrei Volos,  ma 58, urodził się w Duszanbe, a swoją karierę literacką rozpoczął w 1979 roku. W 1990 roku przeniósł się do Moskwy. Jego wiersze i powieści tematyką obejmują głównie historie i kulturę Azji Środkowej, zwłaszcza Tadżykistanu.

W wywiadzie z Radio Liberty, Volos powiedział że podczas swojej kariery mógł lepiej poznać język tadżycki co pozwala mu spojrzeć na wiele aspektów codziennego życia z innej perspektywy.

Rosyjska Nagroda Bookera (ros. Русский Букер) - rosyjska nagroda literacka wzorowana na nagrodzie Bookera i po raz pierwszy przyznana w 1992 roku. Obecnie jedna z najważniejszych rosyjskich nagród literackich, przyznawana jest za najlepszą powieść napisaną w języku rosyjskim. Wyboru laureata dokonuje jury złożone z ekspertów międzynarodowych i jest pierwszą nie-rządową nagrodą literacką od czasów rewolucji październikowej.

źródło: asia plus