Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan rozpoczyna walkę ze Świętym MikołajemDavid Trilling na stronie internetowej Euroasianet w dniu 6 grudnia napisał, że władze Tadżykistanu biorą przykład z książki Ebenezera Karimova i zakazują Świętego Mikołaja a także słynnego w rosyjskiej tradycji – Dziadka Mroza. Jak na razie wojna z tymi dwoma postaciami ma obejmować zakaz pokazywania Świętego Mikołaja i Dziadka Mroza w tadżyckiej telewizji.

W zeszłym roku podobny zakaz wprowadził prezydent Uzbekistanu – Islam Karimov. Zakazał on promocji Dziadka Mroza w okresie noworocznym w uzbeckich mediach, co miało na celu uchronić Uzbeków przed obcymi wpływami i kultywowaniu uzbeckiej kultury.

Podobne cele przyświecają tadżyckim władzom. Zakaz ma dotyczyć jedynie tadżyckich telewizji publicznych. Jednakże w Tadżykistanie bardzo popularne jest oglądanie rosyjskich kanałów odbieranych satelitarnie, których ten zakaz już obejmować nie będzie.

Wprowadzenie zakazu jest podyktowane również opiniami islamskich uczonych, którzy skarżą się, że świętowanie Nowego Roku ma chrześcijańskie korzenie, w związku z czym obchodzenie tego święta w kraju muzułmańskim jakim jest Tadżykistan nie jest odpowiednie.

Dilafrouz Amirqulova, wiceszef Tadżyckiego Komitetu Radiofonii i Telewizji, powiedział w rozmowie z Radio Ozodi: „Naszym głównym świętem jest Navrouz. Oczywiście szanujemy święta obchodzone przez innych ludzie, ale prawdziwym świętem jakie powinniśmy obchodzić jest Navrouz, czyli Perski Nowy Rok obchodzony podczas równonocy wiosennej.”

źródło: asia plus