Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Problemy z eksportem tadżyckiej bawełny do IranuWedług opublikowanego przez International Trade Center raportu odnośnie współpracy handlowej w Tadżykistanie, tadżyccy eksporterzy przędzy bawełnianej pragnący wysyłać swoje towary do Iranu stanęli przed poważnymi przeszkodami.

Głównym problemem jest podatek VAT, który na tadżyckich eksporterów jest nakładany w wysokości 30%, podczas gdy eksporterzy z Uzbekistanu czy Turkmenistanu płacą jedynie 18- procentowy podatek VAT.

Według raportu i informacji od tadżyckich eksporterów zaistniał jeszcze jeden poważny problem z eksportem produktów do Iranu. Problemy wynikały ze względu na trudności z płatnościami wymogami regulacji międzynarodowych walut w Iranie. Tadżyccy eksporterzy zmagali się więc z terminowymi płatnościami za swoje dobra dostarczone do Iranu. Dla przykładu, Iraccy odbiorcy musieli dokonywać przedpłat za towar którego jeszcze nie otrzymali. Przedpłaty były dokonywane w obcej walucie, do której irańscy odbiorcy mieli ograniczony dostęp, co często powodowało, że po przewalutowaniu ceny kupna/sprzedaży znacznie różniły się od cen rynkowych.

Rozwiązaniem problemów tadżyckich eksporterów byłoby przystąpienie Iranu do Światowej Organizacji Handlu. Iran złożył już dokumenty akcesyjne w 1996, a grupa akcesyjna w tej sprawie została założona w 2005 roku. Od tego czasu nie poczyniono jednak znacznych postępów w tym temacie.

źródło: asia plus