Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Azerbejdżan zaskoczony tadżyckimi zastrzeżeniami odnośnie ChauganMinisterstwo Kultury i Turystyki w Azerbejdżanie nazwało bezpodstawnym protest tadżyckich osobistości kultury przeciwko decyzji UNESCO w sprawie wpisania Chaugan ( Polo) na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Azerbejdżanu.

Vasif Eivazzade, szef departamentu współpracy międzynarodowej w Ministerstwie Kultury i Turystyki Azerbejdżanu powiedział w wywiadzie dla APA, że UNSECO wpisało już Chaugan na Listę Niematerialnego Dziedzictwa na wniosek wystosowany przez Azerbejdżan jako pilny, w związku z czym jest już za późno aby cofnąć pewne procedury.

Cała sprawa dotyczy wniosku tadżyckich osobistości kultury i nauki, którzy wystosowali list do Pani Iriny Kokovej, Dyrektora Generalnego UNESCO z prośbą o wpisanie Chaugan jako wspólnego dziedzictwa kulturowego narodów Iranu, Tadżykistanu, Afganistanu, Armenii, Turkmenistanu, Uzbekistanu i Azerbejdżanu.

Vasif Eivazzade powiedział, że jeżeli jakiś kraj pragnie dołączyć do „projektu” powinien rozmawiać w tej kwestii z władzami UNESCO. Jak mówi Eivazzade: "Ministerstwo Kultury i Turystyki Azerbejdżanu nie otrzymało do tej pory żadnego wniosku od Tadżykistanu w tej sprawie."

Chaugan (Polo) – gra rozgrywana konno na trawiastym boisku przez dwie czteroosobowe drużyny, których gracze dążą, używając długich kijów tzw. malletów, do umieszczenia w bramce przeciwnika drewnianej, białej kuli, wielkości pomarańczy.

Gra powstała w Azji Środkowej. Do Europy dotarła w XIX wieku przez stacjonujące w Indiach wojska brytyjskie. Polo było dyscypliną olimpijską podczas czterech igrzysk olimpijskich: 1908, 1920, 1924 oraz 1936.

źródło: asia plus, wikipedia