Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kobiety w Uzbekistanie są przymusowo sterylizowaneJak donosi Radio Liberty, praktyka przymusowej sterylizacji kobiet w Uzbekistanie w państwowych klinikach jest stosowana na coraz szerszą skalę. Korespondentka BBC w Azji Środkowej, Natalia Anteleva informuje, że lekarze w całym kraju znajdują się pod presją rządu i są zmuszani do przeprowadzenia sterylizacji, która jest traktowana jako środek do zwalczania wzrostu populacji.

Według informacji przekazanych przez Natalię Anteljewę, w Uzbekistanie wszystkie kobiety, które urodziły dwoje, troje lub więcej dzieci są potencjalnymi celami do przymusowej sterylizacji. Do sterylizacji zmuszane są również kobiety o niskim statusie społeczno-ekonomicznym oraz przedstawicielki  mniejszości etnicznych.

Jak informuje korespondentka BBC, sterylizacja kobiet często odbywa się bez ich zgody i wiedzy. Kobieta idzie do szpitala, gdzie rodzi dziecko, po czym bez jej wiedzy przecinane są jej jajowody lub usuwana macica. Po pewnym czasie kobieta stara się ponownie zajść w ciąże lecz nie może. Udaje się więc do lekarza, gdzie dowiaduje się o swojej bezpłodności.

Według dziennikarki program przymusowej sterylizacji kobiet jest konsekwentnie realizowany w Uzbekistanie od 1999 roku, jednakże konkretne dane i liczby są bardzo trudne do śledzenia. Szacunkowo wysterylizowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy kobiet.

Źródło: Asia plus