Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Zmiany organizacji pracy na przejściu granicznym w KulmaMinisterstwo Transportu poinformowało, że Tadżykistan i Chiny uchwaliły harmonogram pracy przejścia granicznego Kulma na granicy Tadżycko-Chińskiej w Autonomicznym Regionie Górskiego Badachszanu w okresie zimowym. Jak informuje Tadżyckie Ministerstwo Transportu, pomimo faktu, że porozumienie w sprawie funkcjonowania przejścia granicznego w Kulma już istniało, to strona Chińska zdecydowała się ustanowić ruchomy harmonogram pracy na tym przejściu w okresie zimowym ze względu na złe warunki atmosferyczne.


Zmiana harmonogramu pracy przejścia granicznego Kulma, nie oznacza jednak, że ​​przejście to będzie zamknięte w okresie zimowym. Ruch pojazdów nadal będzie kontynuowany, aczkolwiek kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność na drogach. W przypadku wystąpienia bardzo złych warunków pogodowych, które uniemożliwią przejazd pojazdów przez to przejście graniczne, pojazdy będą kierowane ruchem okrężnym przy wykorzystaniu autostrad na linii Chiny - Kirgistan – Tadżykistan.

Przejście graniczne w Kulma znajdujące się wysokości 4400 m. n.p.m. pełni bardzo ważną rolę dla wymiany handlowej pomiędzy Tadżykistanem i Chinami. Należy zauważyć, że średnia wartość wymiany handlowej pomiędzy tymi dwoma krajami, przed otwarciem tego przejścia granicznego nie przekraczała 30 mln $ rocznie. Po otwarciu przejścia granicznego w Kulma w 2004 roku wymiana handlowa sukcesywnie rosła, by w 2008 roku osiągnąć wartość ponad 700 mln $.

źródło: asia plus