Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kolejny etap wytyczania tadżycko-kirgiskiej granicy jeszcze w tym rokuJak donosi kirgiski oddział Radia Liberty,  rząd Kirgistanu wystosował zaproszenie do władz Tadżykistanu  w celu odbycia kolejnej rundy rozmów mającej zbliżyć oba państwa do końca prac przy wytyczaniu granic pomiędzy tymi krajami. Kurbanbai Iskandarov w dniu 16 grudnia poinformował, że rząd w Biszkeku zaplanował spotkanie w sprawie demarkacji granic na dzień 24 grudnia.

Według informacji opublikowanych przez Radio Liberty, Iskandarov zażądał również od władz Tadżykistanu wypuszczenia dwóch Kirgizów zatrzymanych 15 grudnia przez tadżyckie służby graniczne pod zarzutem nielegalnego przekraczania granicy.

Dwaj obywatele Kirgistanu zostali zatrzymani podczas próby transportu dwóch słupów elektrycznych w spornym obszarze z tadżyckiej do kirgiskiej wsi. Podobnych incydentów na spornych terenach zarówno po stronie Tadżykistanu jak i Kirgistanu odnotowano już kilka w tym roku.

Spór dotyczy Kotliny Fergańskiej, która jest podzielona pomiędzy trzy kraje- Tadżykistan, Kirgistan i Uzbekistan. Kraje te po rozpadzie Związku Radzieckiego uzyskały niepodległość i wytyczyły nowe granice państwowe, lecz do tej pory nie uregulowały prawnie tego regionu. Problem jest dość poważny, gdyż na spornych obszarach znajduje się wiele zaludnionych wiosek.

źródło: asia plus