Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Młodzi Tadżycy siłą wcielani do wojskaTadżycka armia boryka się z problemem nie wystarczają liczbą żołnierzy, w związku z czym posuwa się do nielegalnych praktyk przymusowego wcielenia młodych mężczyzn w szeregi armii.

Jedną z najbardziej powszechnych praktyk stosowanych przez tadżycką armię jest tzw. "oblava", czyli zorganizowana przez wojsko akcja polegająca zagonieniu i wyłapaniu młodych mężczyzn na ulicach, targach i w autobusach a następie wcielanie ich silą do jednostek wojskowych w celu odbycia obowiązkowej 2-letniej służby wojskowej.


Jeden z tadżyckich blogerów, Rustam Gulov (aka Teocrat) opublikował w sieci nagrany telefonem komórkowym krótki filmik ukazujący jak wygląda „oblava”:

{youtube}GJPdIAMDVxo{/youtube}

Na filmie widzimy oficera w mundurze, który agresywnym zachowaniem próbuje zmusić młodego człowieka, aby ten poszedł za nim. Młody mężczyzna leży na podłodze, podczas gdy starsza kobieta (prawdopodobnie jego matka ) broni go i krzyczy na oficera, mówiąc ( po tadżycku), że młody człowiek jest "chory".

W ciągu ostatnich dwóch lat, Gulov wiele napisał o „oblavie”, potępiając te praktyki a także dając wskazówki młodym Tadżykom, co należy robić, aby uniknąć przymusowego wcielenia do armii.

Źródło: http://globalvoicesonline.org