Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rosyjska Duma ratyfikowała ustawę migracyjnąNiższa Izba Parlamentu Federacji Rosyjskiej ( Duma Państwowa ) ratyfikowała porozumienie międzyrządowe porozumienie pomiędzy Federacją Rosyjską i Tadżykistanem w sprawie zasad pobytu obywateli Republiki Tadżykistanu w Rosji.

Umowa ta została podpisana w dniu 9 lutego 2013 r.  w Moskwie, a podstawą do jej powstania było memorandum na złagodzenie niektórych ograniczeń rejestracyjnych tadżyckich pracowników migrujących do Rosji, które zostało podpisane w Duszanbe w dniu 5 października 2012 roku.

Umowa w sprawie zasad pobytu obywateli Republiki Tadżykistanu w Rosji przewiduje wydłużenie okresu pobytu bez rejestracji dla obywateli Republiki Tadżykistanu w Rosji z siedmiu do piętnastu dni.

Mohammad Egamzod, rzecznik ambasady Tadżykistanu w Moskwie, uważa, że​​ umowa będzie promować tworzenie korzystniejszych warunków dla tadżyckich pracowników migrujących do Rosji.

" Ten krok będzie wspierać dalszy rozwój współpracy pomiędzy Tadżykistanem a Federacją Rosyjską w dziedzinie migracji " powiedział Egamzod.

Według danych Tadżyckiej Agencji Migracyjnej w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy tego roku z Tadżykistanu wyemigrowało około 910 tysięcy osób. Stanowi to 13,7% więcej osób w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.

źródło: asia plus