Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

TALCO nie chce aby sprawa z RusAL’em wpływała na stosunki pomiędzy Tadżykistanem i RosjąWładze Tajik Aluminium Company ( TALCO ) nie chcą, aby relacje firmy z rosyjskim przedsiębiorstwem RusAl wpływały na wzajemną polityczną i gospodarczą współprace pomiędzy Tadżykistanem a Federacją Rosyjską, powiedział w dniu 23 grudnia Sherali Kabirov, dyrektor finansowy TALCO.

Sherali Kabirov  powiedział, że władze spółki robią wszystko aby nie dopuścić, aby sytuacja pomiędzy TALCO a RusAL przekładała się na relację pomiędzy Tadżykistanem a Federacją Rosyjską.

Na ostatnim spotkaniu pomiędzy RusAl i TALCO, Kabirov powiedział, że obie firmy współpracowały tylko przez półtora roku, a dzisiaj RusAl domaga się od tadżyckiej firmy ogromnych odszkodowań. Według Kabirova cała sprawa powinna być poufna, upublicznienie jej przez Rosjan bardzo zaskoczyło kierownictwo firmy.

"Istnieje wiele sposobów , aby rozwiązać ten problem pozytywnie, w interesie naszych narodów ", dodał szef finansowy TALCO.

Przypominamy, że największy na świecie producent aluminium domaga się zapłacenia odszkodowania przez największą tadżycką spółkę TALCO w wysokości 275 milionów $. Według Eurasianet, moskiewskie przedsiębiorstwo Rusal, poinformowało w dniu 16 października, że Szwajcarski Trybunał zasądził winę Tajik Aluminum Company ( TALCO ) w sprawie naruszenia dwóch umów z Rusal zależnej od Hamer Investing, Ltd.

Na mocy tych umów, Hamer Investing, Ltd.  dostarczyła TALCO surowców, za które tadżyckie przedsiębiorstwo nie zapłaciło. Szwajcarski trybunał nakazał TALCO zapłatę odszkodowania wynoszącego 112 milionów dolarów, około 147 milionów dolarów odsetek oraz blisko 15 milionów dolarów opłat sądowych.

Rusal, poinformowało również, że Szwajcarski trybunał odrzucił pozew TALCO o odszkodowanie w wysokości 400 milionów $, w którym przedsiębiorstwo twierdziło, że umowy z Hamer Investing, Ltd powinny być uznane za nieważne, gdyż zostały przeforsowane przy użyciu korupcji.

Rzecznik prasowy TALCO,  Igor Sattarov powiedział, że rosyjski gigant złamał umowę o poufności . Powiedział również, że TALCO od wyroku Szwajcarskiego Trybunału będzie się odwoływać , ponieważ " zgodnie z międzynarodowymi normami, procedura prawna jest dość długa i przewiduje kilka etapów więcej, w tym rozprawę w sądzie w Tadżykistanie.”

Źródło: Asia plus