Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Obywatele Tadżykistanu skazani na karę więzienia za walkę w wojnie domowej w SyriiKilka miesięcy temu pisaliśmy o potwierdzonych informacjach odnośnie uczestnictwa obywateli Tadżykistanu w wojnie domowej w Syrii i walce po stronie rebeliantów. Jak poinformował ostatnio tadżycki oddział Radia Liberty, w grudniu 2013 roku Sąd Najwyższy Tadżykistanu skazał pięciu obywateli Tadżykistanu na dwa lata pozbawienia wolności pod zarzutem walki po stronie sił antyrządowych w Syrii.

Państwowy Komitet Tadżykistanu ds. Bezpieczeństwa Narodowego poinformował w dniu 24 grudnia, że ​​pięciu skazanych Tadżyków to studenci Syryjskiego Uniwersytetu Międzynarodowego którzy postanowili przyłączyć się syryjskich rebeliantów.

Wszystkich pięciu obywateli Tadżykistanu zatrzymano w październiku, zaraz po powrocie do kraju.

W tadżyckim kodeksie karnym nie ma uregulowań prawnych co do najemników, w związku z czym, wobec pięciu zatrzymanych Tadżyków zostały postawione zarzuty o "udział w grupie przestępczej lub w innych grup zbrojnych."

Adwokat jednego z oskarżonych wyraził sprzeciw w sprawie wyroku, gdyż jak twierdzi nie ma wystarczających dowodów jakoby jego klienci rzeczywiście uczestniczyli w walkach podczas pobytu w Syrii.

Na początku tego roku pojawiły się również doniesienia o śmierci kilku obywateli Republiki Tadżykistanu podczas walk w wojnie domowej w Syrii.

źródło: asia plus