Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Afgańscy nauczyciele zdobędą wykształcenie w TadżykistanieNouriddin Saidov, Minister Edukacji i Nauki w Tadżykistanie w dniu 24 grudnia spotkał się z Aminą Afzali, Minister Pracy, Spraw Socjalnych i Osób Niepełnosprawnych w Afganistanie. Podczas spotkania Pani Minister Afzali rozpoczęła temat tadżyckiego wsparcia  dla szkolenia afgańskiego personelu mającego później pracować w placówkach oświatowych w Afganistanie.

Amina Afzali podkreśliła, że w Afganistanie nie ma wystarczającej ilości ośrodków szkolenia wykwalifikowanych pracowników w związku z czym Afganistan potrzebuje wsparcia Tadżykistanu do rozwiązywania tego problemu.

Tadżycki minister poinformował Panią Afzali o procedurach i wymogach uzyskania wykształcenia w Tadżykistanie i podkreślił, że odpowiednie resorty obu krajów z pewnością będą współpracować w tej sprawie.

Po za brakami w kadrze, tadżyckie szkoły i placówki edukacyjne borykają się również z wieloma innymi problemami. Istniejące szkoły są słabo wyposażone. Uczniowie mają dostęp do niecałych 23 tysięcy ubikacji; potrzebnych jest ponad drugie tyle. Prawie 4,5 tysiąca szkół nie ma dostępu do studni, a zaledwie niewiele ponad 300 dysponuje generatorami prądotwórczymi.

Wśród szkół państwowych, komputerami dysponuje 423 na prawie 8,7 tysiąca szkół. W sumie w skali całego kraju oznacza to 1 600 działających i niecałe 300 niedziałających komputerów. Kolejne 69 komputerów (w tym 2 niefunkcjonujące) znajduje się na wyposażeniu szkół islamskich. Zaledwie około 25 szkół w kraju ma specjalistyczne laboratorium – np. biologiczne lub fizyczne.

źródło: asia plus