Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan ostatecznie zakazuje niewolnictwa i niewolniczej pracyDeputowani Niższej Izby Parlamentu Tadżykistanu (Majlisi Namoyandagon) podczas posiedzenia piątej sesji parlamentu w dniu 25 grudnia pod przewodnictwem Shukurjona Zuhurova jednogłośnie przyjęli ustawę wprowadzającą do Kodeksu Karnego artykuł 133 "(2)" dotyczący zakazu niewolnictwa i niewolniczej pracy.

Przedstawiając projekt ustawy, pierwszy zastępca ministra sprawiedliwości, Abdumannon Kholiqov, podkreślił, że według Artykuł 133 "(2) niewolnictwo i wykorzystywanie do niewolniczej pracy zagrożone jest karą od 5 do 12 lat pozbawienia wolności.

Wiceminister powiedział, że ONZ szacuje liczbę niewolników w dzisiejszym świecie na około 27 milionów, z czego w postsowieckich republikach około 600 osób jest bezprawnie i wbrew ich woli pozbawionych wolności.

Kholiqov powiedział, że rząd zaproponował również wprowadzenie artykułu penalizującej zakazujących filmów porno z udziałem dzieci, gdyż tego typu rzeczy powinny być utożsamiane ze szczególnie poważnymi przestępstwami.

Parlamentarzyści poparli również inicjatywę rządu c do karania właścicieli tzw „chwilowych przedsiębiorstw”.

Zmiany wprowadzone przez Tadżykistan w sprawie niewolnictwa są zgodne z Konwencją w sprawie niewolnictwa.
Konwencja w sprawie niewolnictwa - umowa międzynarodowa dotycząca przeciwdziałania niewolnictwu, podpisana 25 września 1926 w Genewie przez 35 państw, w tym Polskę. Polska ratyfikowała Konwencję 1 września 1930. Konwencja składa się z preambuły i 12 artykułów.

 

źródło: asia plus