Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan wśród krajów o najwyższym ryzyku wystąpienia niepokojów społecznychEconomist Intelligence Unit ( EIU ) uwzględnił Tadżykistan wśród narodów w których występuje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia niepokojów społecznych. Ponadto oprócz Tadżykistanu, podobną notę wystąpienia niepokojów społecznych otrzymały inne kraje Azji Środkowej - Kazachstan , Kirgistan , Turkmenistan i Uzbekistan .

W kategorii krajów wysokiego ryzyka  znalazły się również Białoruś , Turcja , Ukraina , Iran , Hiszpania i Portugalia.


Jak informuje EUI, Ukraina Bułgaria, Brazylia, Argentyna, Meksyk, Tunezja, Egipt i Turcja to kraje , w których wszystkie protesty wybuchły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Nawet w krajach na ogół stonowanych takich jak Japonia i Singapur  demonstranci zbierali się na ulicach. Do protestów, mieszkańców zachęcają nierówności społeczne i niezadowolenie polityczne . Koordynacja i zebrania ludzi w erze smarthphonów mogą się odbywać szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek.

Tymczasem  Armenia, Azerbejdżan , Gruzja i Rosja zostały określone jako kraje gdzie występuje "średnie ryzyko niepokojów społecznych " .

Wśród krajów o najmniejszym ryzyku wystąpienia niepokojów społecznych Economist Intelligence Unit wyszczególniło Austrie, Danie, Japonie, Luksemburg , Norwegie i Szwajcarię.

źródło: asia plus