Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

438 osób deportowanych w z Tadżykistanu w 2013 rokuJak poinformowała Agencja Migracyjna w Tadżykistanie, w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy 2013, 116 obywateli Pakistanu naruszyło regulamin pobytu w Tadżykistanu. W wyniku postanowień administracji rządowej, 75 Pakistańczyków zostało deportowanych z Tadżykistanu.

Ponadto, według informacji przekazanych przez Agencję Migracyjną w Tadżykistanie wszystkich cudzoziemców w kraju którzy naruszyli przepisy pobytu w Tadżykistanie odnotowano  767 (117 osób więcej niż w okresie styczeń-listopad 2012 r.). Odpowiednie służby w wyniku decyzji tadżyckich sądów doprowadziły w sumie do deportacji 438 cudzoziemców (74 osoby więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku).

Migracja obywateli Pakistanu i innych państw do Tadżykistanu najczęściej odbywa się w ramach turystyki. Rzadziej cudzoziemcy przybywają do Tadżykistanu, aby kształcić się na tutejszych uczelniach (tendencja jest raczej odwrotna, to Tadżycy marzą o wyjeździe i studiowaniu np. na rosyjskich uczelniach). Najrzadszym powodem migracji do Tadżykistanu, z powodów ekonomicznych i wysokiego bezrobocia jest migracja zarobkowa. W celu podjęcia pracy w Tadżykistanie przyjeżdżają głównie dobrze wykształceni pracownicy z Rosji i innych państw, w celu realizowania zagranicznych inwestycji na terenie tej post-sowieckiej republiki.

Źródło: Asia plus