Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Najwięcej pieniędzy z Rosji wysyłanych do Tadżykistanu i UzbekistanuW opublikowanym przez Rosyjski Bank Centralny podsumowaniu, Tadżykistan ponownie znalazł się wśród krajów do których przesyłanych jest najwięcej pieniędzy z Federacji Rosyjskiej. Jak informuje Rosyjski Bank Centralny w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 roku, do Tadżykistanu zostało przesłane 3,04 miliarda dolarów.

Wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, Tadżykistan zajmuje jednak drugie miejsce pod względem transferów pieniężnych pochodzących z Federacji Rosyjskiej. Na pierwszym miejscu znajduje się Uzbekistan do którego w pierwszych 9 miesiącach 2013 roku przesłano 4,9 miliarda dolarów.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2013 roku, przekazy pieniężne netto z Rosji do Tadżykistanu wyniosły 2,687 miliarda dolarów, co stanowiło 12,3 procenta więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Według danych Banku Światowego Tadżykistan jest najbardziej zależnym krajem na świecie od wpływów pieniężnych pochodzących od emigrantów zarobkowych, wkrótce za nim znajduje się Kirgistan. W obydwu wypadkach emigranci zarobkowi pracują na terenie Rosji, która świadoma jest tego, jak poprzez politykę zatrudnienia wpływać może na rządy Tadżykistanu oraz Kirgistanu, ilekroć naciski polityczne okazują się być niewystarczające, jak w przypadku baz wojskowych w Kirgistanie.

Źródło: Asia plus