Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Departament Obrony USA wykreślił Tadżykistan z list najniebezpieczniejszych krajówW komunikacie prasowym wydanym w dniu 3 stycznia, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o recertyfikacji niektórych państw i miejsc w kategorii miejsc o podwyższonym zagrożeniu.  Z listy zostały wykreślone m.in. takie Środkowo Azjatyckie państwa jak: Tadżykistan, Uzbekistan i Kirgistan.

Lista miejsc o podwyższonym ryzyku miała znaczenie w szczególności dla amerykańskich żołnierzy, którzy udając się na służbę w takie miejsca otrzymywali dodatkowy żołd w wysokości 7,5 dolara dziennie.
Po analizie Departamentu Obrony, ustalono, że bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia fizycznego amerykańskich wojskowych z tytułu powstania, wojny domowej, terroryzmu lub wojny została znacznie zmniejszona w wielu krajach, w tym w Tadżykistanie. W rezultacie IDP wykreślił zatwierdzone państwa z listy.

Wśród wykreślonych państw znajdują się: Haiti, Liberia, Oman, Rwanda, Tadżykistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kirgistan, Uzbekistan ;sześć obszary lądowe i przestrzeń powietrzna nad Bahrajnem, Kuwejt, Katar, Arabia Saudyjska, Serbia i Czarnogóra; cztery obszary wodne, Morze Arabskie, Zatoka Adeńska , Zatoka Omańska i Morze Czerwone, powierzchnia wody i przestrzeni powietrznej nad Zatoką Perską.

Wśród krajów o podwyższonym ryzyku pozostała Irak, Afganistan, Liban, Jordania, Pakistan, Syria, Jemen i Egipt.

źródło: asia plus