Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Policja i służby graniczne z Kirgistanu i Tadżykistanu wspólnie będą patrolować sporne terenyWładze w Duszanbe i Biszkeku zdecydowały się na podjęcie działań w celu zapobiegnięciu kolejnym nieporozumieniom na tadżycko-kirgiskiej granicy. Odziały kirgiskiej i tadżyckiej policji i służby granicznej będą wspólnie patrolować sporne odcinki wspólnej granicy.

Decyzja w tej sprawie zapadła w dniu 7 stycznia, podczas wizyty kirgiskiej delegacji pod przewodnictwem wicepremiera Tokona Mamytova z przedstawicielami Republiki Tadżykistanu w Duszanbe.

Od upadki Związku Radzieckiego w 1991 r. przebieg granicy Kirgistanu i Tadżykistanu jest wciąż sporny. Tylko w zeszłym roku doszło na tej granicy do wielu potyczek. Władze mają nadzieję, że tylko w ten sposób bedzie można uniknąć dalszych, krwawych potyczek na spornej granicy.

Spór pomiędzy Tadżykistanem a Kirgistanem dotyczy Kotliny Fergańskiej, która jest podzielona pomiędzy trzy kraje- Tadżykistan, Kirgistan i Uzbekistan. Kraje te po rozpadzie Związku Radzieckiego uzyskały niepodległość i wytyczyły nowe granice państwowe, lecz do tej pory nie uregulowały prawnie tego regionu. Problem jest dość poważny, gdyż na spornych obszarach znajduje się wiele zaludnionych wiosek.

źródło: asia plus