Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ministerstwo Transportu chce przyspieszyć prace przy tunelu IstiqlolTadżycki Minister Transportu, Khayrullo Asoyev wezwał irańskich specjalistów, aby przyspieszyć zakończenie budowy tunelu Istiqlol w Tadżykistanie. Według rzecznika prasowego Ministerstwa Transportu w Tadżykistanie, kwestia ta była omawiana na posiedzeniu z przedstawicielami Ambasady Iranu w Duszanbe , które odbyło się 4 stycznia.


Strona irańska w listopadzie ubiegłego roku zobowiązała się, że rozwiąże problem dalszego finansowania w zakończeniu budowy tunelu Istiqlol.
Budowa Istiqlol Tunnel, lepiej znanego wśród mieszkańców jako Anzob Tunel została rozpoczęta z pomocą irańskich specjalistów. Cały projekt tunelu został opracowany przez specjalistów z Irańskiego Saber International. Całkowity koszt projektu oszacowano na 40 milionów dolarów, z czego Iran zobowiązał się pokryć 10 mln dolarów w formie dotacji a także udzielić preferencyjnego kredytu o wartości US $ 21 mln do Tadżykistanu.

Tunel umożliwi przejazd z Duszanbe do Khujand przez cały rok, co jest niezwykle ważne, gdyż wcześniej w okresach zimowych tranzyt na tej trasie był niemożliwy co doprowadzało do zakłóceń w handlu. Czas przejazdy na tej trasie skróci się do 4-5 godzin. Uroczyste otwarcie  tunelu Istiqlol odbyło się już w lipcu 2007 roku, jednak do tej pory wiele prac zostało niedokończonych.

źródło: asia plus