Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżyckie władze o czynnikach, wpływających na uprawy bawełnyW 2013 r., Tadżykistan wyprodukował 392.000 ton bawełny, jednak ilość ta  stanowiła 3,6 procent mniej, niż zakładano. Według danych Ministerstwa Rolnictwa Tadżykistanu do uprawy bawełny w całym kraju zostało przydzielone  191.333 ha terenów, czyli 8133 ha (co stanowi 4,0 procent) mniej niż w 2012 roku.

Według Ministerstwa Rolnictwa główne obszary, w których ograniczono produkcję bawełny ze względu na inne uprawy zlokalizowane są w centrum, w okolicach Duszanbe- około 15%. Ograniczenia te zostały wprowadzone m.in. ze względu rządowych zaleceń i zwiększenia produkcji warzyw, owoców i roślin pastewnych.

Zmniejszenie obszarów uprawy bawełny wynikało również ze spadku cen na międzynarodowych rynkach bawełny, niewystarczającego dostępu do preferencyjnych kredytów dla jednostek rolniczych, wzrostu cen paliw w okresie żniw i niedoboru wody podczas żniw.

Poza tym, państwo przeznaczyło mniejsze fundusze w celu dofinansowania i rozwoju podsektorów uprawy bawełny.

W 2014 r., oczekuje się rolników, uprawy bawełny na obszarze około 200 tysięcy hektarów, ale ząd nie określa żadnego krajowego celu, jak to było wcześniej.

" Rolnicy będą mieli lny wybór co do rodzaju uprawianych roślin, ponieważ sektor ten nie będzie dotowany przez rząd. Wszystko będzie zależeć od międzynarodowych cen bawełny , paliw , itp.”, czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa.

Źródło: Asia plus