Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W 2013r. zarejestrowano 82 ataki na dziennikarzy i media w TadżykistanieKrajowe Stowarzyszenie Niezależnych Mediów w Tadżykistanie (Nansmit) w ramach prowadzonego monitoringu zarejestrowało w 2013 r. 82 przypadki doniesień o bezpośrednich naruszeniach praw dziennikarzy i mediów w Tadżykistanie.

Monitoring prowadzony jest przy wsparciu Endowment for Democracy (NED). W ramach prowadzenia monitoringu, otrzymano 276 raportów dotyczących sytuacji naruszenia wolności słowa w Tadżykistanie, w tym 129 raportów na temat rzeczywistego stanu mediów w Tadżykistanie, 82 doniesienia o bezpośrednich naruszeniach praw dziennikarzy i mediów oraz 65 raportów o konfliktach i sprawach przeciwko mediom i dziennikarzom.

Krajowe Stowarzyszenie Niezależnych Mediów w Tadżykistanie, podkreśla, że w 2013 roku kilkukrotnie w wyniki decyzji szefa agencji usług łączności następowało zablokowania wielu internetowych serwisów informacyjnych w kraju. Było to poważnym naruszeniem swobodnego dostępu do informacji.

Przedstawiciele tadżyckich wolnych mediów zauważają jednak, że uchwalenie ustawy w sprawie gazet i mediów masowego przekazu, było pierwszym krokiem w kierunku rozwoju podstaw prawnych dla działalności mediów w Tadżykistanie.

źródło: asia plus