Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Pomimo niskich temperatur w Tadżykistanie bez zmian w racjonowaniu energiiBarqi Tojik (Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne w Tadżykistanie ) jak do tej pory nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie wprowadzenia racjonowania energii elektrycznej w  całym Tadżykistanie. W oficjalnym komunikacie z dnia 9 stycznia, władze spółki zaznaczają jednak, że wprowadzone ograniczenia na terenach wiejskich są ściśle przestrzegane.


Ograniczenia w dostępie energii na terenach wiejskich w Tadżykistanie zostały wprowadzone w dniu 26 października, doprowadziło to do sytuacji, że mieszkańcy terenów objętych racjonowaniem energii mają dostęp do elektryczności w godzinach od 5 rano do 23:00.

Według Barqi Tojik, racjonowanie energii elektrycznej nie wpłynie na Duszanbe , jak również na inne miast jak: Khujand, Qurghon Teppa, Kulob , Tursunzoda i Chkalovsk .

Racjonowanie dostaw energii elektrycznej jest zwykle wprowadzane we wszystkich regionach z wyjątkiem Duszanbe i dąży do ograniczenia rosnącego zużycia energii elektrycznej w kraju . Dostęp do energii ograniczany jest w okresie zimowym, a spowodowane jest to ograniczeniem możliwości produkcyjnych w elektrowniach wodnych w tym czasie z powodu niskiego stanu wody w zbiornikach.

źródło: asia plus