Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

W Moskwie o budowie zapory Rogun14 stycznia odbyło się spotkanie ambasadora Tadżykistanu w Rosji, Abdulmajida Dostiyeva, który spotkał się w Moskwie z zastępcą rosyjskiego ministra spraw zagranicznych, Grigorijem Krasinem. Według oświadczenia tadżyckiej ambasady w Moskwie, tematy rozmów dotyczyły kwestii związanych z nadzwyczajnym posiedzeniem Banku Światowego, któro odbędzie się w Waszyngtonie w dniu 16 stycznia.

W trakcie rozmów, tadżycki dyplomata wyjaśnił również stanowisko Tadżykistanu w sprawie racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych w Azji Środkowej, w tym budowy elektrowni wodnej Roghun. Jednocześnie Abdulmajid Dostiyev, poprosił polityka reprezentującego stronę rosyjską, o Rosyjskie wsparcie dla pozycji Tadżykistanu podczas wspomnianego posiedzenia Banku Światowego.

Zapora Rogun – nieukończona zapora wodna w Tadżykistanie zbudowana na rzece Wachsz. Pierwotnie planowana na 335 metrów wysokości, o 35 m więcej niż najwyższa obecnie (rok 2011) zapora Nurecka, znajdująca się także na rzece Wachsz. Prace budowlane przy zaporze rozpoczęły się w roku 1976, jednak zostały zawieszone po rozpadzie ZSRR. W 1993 budowa została zniszczona przez powódź, która przelała się przez 45-metrowy wał ziemny i stopniowo go wypłukała.

W październiku 2004 rząd Tadżykistanu podpisał umowę z rosyjską firmą RusAL w celu dokończenia budowy. W wyniku konfliktu o końcowy rozmiar i rodzaj zapory (badania przeprowadzone przez RusAL wykazały, że ze względu na dużą aktywność sejsmiczną regionu powinna ona mieć 280 m wysokości), umowa została rozwiązana. W roku 2007 rosyjski rząd ogłosił, że zamierza wesprzeć budowę.

Tadżyckie plany nie podobają się jednak sąsiedniemu Uzbekistanowi. Uzbeckie władze twierdzą, że pełne wypełnienie zbiornika może potrwać 18 lat, a budowa tak olbrzymiej zapory wodnej w Tadżykistanie może poważnie zmniejszyć ilość wody wpływającej do Uzbekistanu i zaszkodzić tamtejszemu rolnictwu.

źródło: asia plus, wikipedia