Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Pierwsza w Tadżykistanie audycja radiowa w języku szugniW Tadżykistanie po raz pierwszy w historii nadano program radiowy w języku szugni. Jak poinformował Azorabek Azorabekov, menadżer Radia Imrouz, trzygodzinny program „Słowo Ojca” w języku szugni będzie emitowany na antenie radia pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku.

Przypominamy, że jest to już kolejny krok mający na celu promocję języka szugni. W 2013 roku, Bektour Iskender, redaktor portalu internetowego Kloop.kg  złożył oficjalny wniosek do Fundacji Wikimedia o pozwolenie na utworzenie Wikipedii nowej wersji językowej (w języku szugni). Wniosek został zaakceptowany.

Bektour Iskender, napisał na swoim blogu, że w stworzeniu nowej wersji językowej Wikipedii, kierowała nim chęć uchronienia języka szugni przed zapomnieniem, a w przyszłości promocja języka.

Język szugnański (szugni) - pamirski język, którym posługuje się około 40000 osób w Tadżykistanie i 20000 osób w Afganistanie. Jest to zatem najliczniej używany język pamirski. Epicentrum geograficzne stanowi Górski Badachszan.

Wyróżnia się kilka dość wyraźnie zróżnicowanych dialektów języka szugnańskiego. Niektórzy językoznawcy uznają część z nich za osobne języki, tworząc genetyczną grupę językową - szugnańsko-roszańską.
- szugni (ok. 40.000)
- roszański (ok. 15.000)
- chufi (800)
- bartangi (3000)
- oroszori (ok. 2000)

Źródło: Asia plus, wikipedia