Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Firmy pracujące przy hydroelektrowni Rogun zwolnione z płacenia podatkówWładze Tadżykistanu robią wszystko by w końcu ukończyć budowę największej hydroelektrowni w tym kraju. Kilka dni temu, prezydent kraju, Emomali Rachmon wydał dekret mający przyspieszyć budowę elektrowni wodnej Rogun, a w ramach którego firmy zajmujące się budową będą zwolnione z podatków.


Prezydencki dekret, zwalnia przedsiębiorców zajmujących się budową hydroelektrowni Rogun z płacenia podatków VAT, podatków drogowych, podatku od majątku, podatku od zysku, podatku transportowego, podatku socjalnego dla cudzoziemców zaangażowanych w budowę hydroelektrowni a także innych podatków należnych lokalnym władzom.

W celu ukończenia budowy hydroelektrowni, Tadżykistan założył w kwietniu 2008 roku otwartą spółkę akcyjną NBO Rogun o kapitale 116 mln Somoni.
Aby pozyskać środki na zakończenie budowy elektrowni wodnej Rogun rząd zaczął sprzedawać udziały w utworzonej spółce akcyjnej. W wyniku sprzedania akcji, Tadżykistan za 5 mln akcji uzyskał 6 mld Somoni na dalsze inwestycje.

Według aktualnych informacji na dokończenie budowy potrzebne jest jeszcze 2,2 mld dolarów.

Zapora Rogun – nieukończona zapora wodna w Tadżykistanie zbudowana na rzece Wachsz. Pierwotnie planowana na 335 metrów wysokości, o 35 m więcej niż najwyższa obecnie (rok 2011) zapora Nurecka, znajdująca się także na rzece Wachsz. Prace budowlane przy zaporze rozpoczęły się w roku 1976, jednak zostały zawieszone po rozpadzie ZSRR. W 1993 budowa została zniszczona przez powódź, która przelała się przez 45-metrowy wał ziemny i stopniowo go wypłukała.

źródło: asia plus, wikipedia