Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Straszne upały w Tadżykistanie, podróżowanie nie zalecaneUpały, które mają miejsce w Tadżykistanie mogą spowodować pogorszenie stanu zdrowia kierowcy bądź też doprowadzić do awarii pojazdu, informuje Ministerstwo policji. "Dlatego też jeśli nie jest to konieczne to zaleca się nie podróżować w dniach od 27 do 31 lipca" podaje oficjalne źródło MSW w wywiadzie dla Azja-Plus.

Tymczasem Ministerstwo Transportu (MT) informuje, że ciężarówki mają zakaz ruchu w godzinach od 8:00 do 22:00 w dni kiedy prognozowane są bardzo wysokie temperatury.

Pragniemy przypomnieć, że latem tego roku najgorętsze dni w Tadżykistanie będą między 27-30 lipca.

Tadżyckie Centrum Hydrometeorologii prognozuje temperatury od 41 º aż do C  46 º C w niższych partiach regionu Khatlon, od 38 º C do 43 º C w niższych rejonach centrum i do +43 º C w niższych partiach prowincji Sughd. W obszarach górskich, temperatury mają się wahać od 35 º C do 40 º C w dniach wymienionych wcześniej.

Istnieje prawdopodobieństwo katastrofy ekologicznej w dniach 27-30 lipca w wyniku wysokich temperatur, co prowadzi do wysokiego poziomu wody w rzekach i topnienia lodowców. Istnieje zagrożenie lawinowe na wysokościach od 4000 do 5000 metrów nad poziomem morza.

Źródło: Asia Plus