Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan zamierza wprowadzić e-wizy dla obywateli 80 krajówZastępca Ministra Spraw Zagranicznych Tadżykistanu Pani Ozda Rahmon zapowiedziała w wywiadzie dla agencji prasowej Khovar, że Tadżykistan zamierza wprowadzić system elektronicznych wiz (e-wiz) dla obywateli 80 krajów, dla których panuje uproszczony proces wizowy.

Informuje ona, że wykonawcą projektu została duża francuska firma, wyłoniona w międzynarodowym przetargu. Uczestniczyło w nim 8 krajowych oraz zagranicznych przedsiębiorstw.

Khovar zapowiada, że MSZ Tadżykistanu zamierza uruchomić projekt w drugiej połowie 2016 roku.

Termin "wiza elektroniczna" może odnosić się jedynie do procesu aplikacji, ale również do wizy samej w sobie. W większości przypadków ten termin oznacza wypełnianie aplikacji online, bez konieczności pojawiania się i dostarczania dokumentów osobiście w placówce dyplomatycznej innego państwa. "E-wiza" może być również kartą z paskiem magnetycznym lub czipem, mogąca dostarczyć istotnych informacji o podróżującym.

Rozwiązanie to dopiero zdobywa popularność, jednak może wyprzeć ono tradycyjne wizy. Wiza uprawnia do wjazdu do danego kraju - niektóre kraje wymagają aby przejść proces uzyskiwania wizy z wyprzedzeniem, w przypadku innych jest ona wydawana na granicy. Najczęściej określają one również okres, w którym możemy legalnie przebywać na terenie kraju.

Źródło: Asia PLUS