Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Lider IRP o terroryzmie i ekstremizmieMugiddin Kabiri, lider Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu (IRP) podczas spotkania z miejscową ludnością z Sughd w dniu 20 grudnia, ubolewał nad tym jak te same sprawy przedstawiane są w różny sposób, w zależności od kraju. Powiedział, że wielu zachodnich ekspertów i polityków stosuje zupełnie inne standardy podczas definiowania takich pojęć jak terroryzm czy ekstremizm, w zależności czy mówią o krajach zachodnich czy o krajach islamskich.

"Na przykład, zbrodniarz zabił niewinne dzieci w Stanach Zjednoczonych, ale nazywają go nie terrorystą, ale psychicznie chorym człowiekiem, podczas gdy  naprawdę chora psychicznie osoba zraniła uczennicę w Pakistanie to nazwano go islamskim terrorystą i podkreślano, że islam jest przeciwny  szkołom edukacji " mówi lider Islamskiej Partii Odrodzenia.

W dzielnicy Asht, Muhiddin Kabiri spotkał się także z wysokimi przedstawicielami władz lokalnych i odwiedził lokalne szkoły.

Islamska Partia Odrodzenia Tadżykistanu (tadż. Ҳизби Наҳзати Исломии Тоҷикистон) - islamska partia polityczna w Tadżykistanie. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2005 roku na partię zagłosowało 8% osób uprawnionych do oddania głosu. To zagwarantowało partii 2 mandaty na 63 w parlamencie.

Partia zbojkotowała wybory prezydenckie w 2006 roku, które wygrał Emomali Rachmon.

źródło: asiaplus