Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

575 000 euro dla Tadżykistanu jako wsparcie NATODeputowani Izby Niższej Parlamentu Tadżykistanu (Majlisi Namoyandagon) ratyfikowali porozumienie między Tadżykistanem i NATO w sprawie bezpieczeństwa osób i zarządzania zapasami. Porozumienie zostało ratyfikowane 3 stycznia podczas czwartego zwołania Majlisi Namoyandagon pod przewodnictwem Shukurjona Zuhurova. Jak podkreślił podczas swojego przemówienia Jumakhon Davlatov, doradca prezydenta ds. prawnych, umowa pomiędzy Tadżykistanem a NATO którą ratyfikowali posłowie, została podpisana w Brukseli w dniu 31 stycznia 2012., czyli prawie rok temu.

"Od 1998 r. Tadżykistan podjął szereg krków w celu zniszczenia usunięcia niebezpiecznych dla cywilów min na granicach państwa, i na ten cel z NATO zostało przyznane dofinansowanie w wysokości  575.000 euro", powiedział Davlatov. "Do tej pory, Japonia, Wielka Brytania i Turcja przekazała już 202,000 euro, pozostała część sumy zostanie przekazana przez rząd Kanady."

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej NATO, Sojusz Północnoatlantycki ma nadzieję, że projekt pomoże  w powstrzymaniu nielegalnego międzynarodowego handlu amunicją

Nadzorowana przez NATO oraz Agencji Zaopatrzenia (NAMSA), inżynierowie tadżyckich wojsk i żołnierze zostaną zatrudnieni i przeszkoleni w usuwaniu i zabezpieczaniu uszkodzonej i niezdatnej już amunicji i broni.

źródło: asiaplus